info@adimex.sk

M

Kontakty

+421 907 580 064

info@adimex.sk

Karpatské námestie 10A
831 06 Bratislava

Drahé kovy

Ľudstvo už celé tisícročia fascinujú drahé kovy. Od ich objavenia a začiatku ťažby sa zlato a striebro celosvetovo stali žiadaným predmetom výmeny, platidlom a materiálom na výrobu šperkov. V posledných rokoch zažívajú boom ako prostriedky ochrany hodnoty investície a alternatíva k oficiálnym menám.

Nákup drahých kovov predstavuje zaujímavú investičnú príležitosť. Okrem tradičného zlata môžu investori nakupovať aj striebro alebo platinu. Tieto kovy majú svoju hodnotu, priťahujú možnosťou fyzicky ich vlastniť a ľahko ich zbaliť, napríklad na nebezpečnú cestu cez hranice, ak by sa znovu lámal režim. Cez svoje fyzikálne podobnosti sa ale výrazne líšia v ekonomickom použití, a tak by si mal investor dobre rozmyslieť, čo je cieľom jeho investície a aké riziko je ochotný niesť.

S nami nakupujete jedine overené zlato (overované cez spoločnosť VERISCAN) zo svetoznámej Švajčiarskej rafinérie PAMP, s možnosťou uložiť kov v depozite, alebo si ho nechať poslať domov na svoju adresu. Je možnosť zlato nakupovať postupne už od malých súm, a to všetko s garanciou spätného odkupu v prípade potreby.

ZLATO

 • Zlato je oslobodené od DPH
 • Garancia spätného odkupu
 • Nepodlieha inflácii
 • Nikdy nestratí hodnotu
 • Koniec zlatého „boomu“ je podľa mnohých expertov v nedohľadne.
 • Istota v krízových časoch
 • V portfóliu kompenzuje negatívne výkyvy trhu

STRIEBRO

 • Má nezastupiteľnú úlohu v mnohých priemyselných odvetviach
 • Vďaka priemyslu sa teší vysokému dopytu, známa náleziská ubúdajú, ťažba je nákladnejšia
 • Je momentálne podhodnotené, jeho cena v budúcnosti pravdepodobne výrazne porastie
 • Dostupného vyťaženého striebra je v súčasnej dobe 5krát menej ako zlata
 • Obmedzené svetové zásoby – odborníci hovoria o tom, že zásoby fyzického striebra pri aktuálnej úrovni ťažby vystačia už len na pár rokov
 • Univerzálne platidlo akceptované celosvetovo

Zlato

Papierové peniaze neustále strácajú svoju hodnotu. Zlato ju drží. Už 6 tisíc rokov.

 • Najstaršia mena na svete je synonymom istoty a stability. Kto má zlato, má skrátka vždy peniaze.
 • Fyzické zlato je likvidné a ľahko prepravovateľné. Funguje na globálnom trhu a neexistuje u neho žiadne riziko nesplatenia. Viac než surovina je zlato vnímané ako hotovosť najvyššej akosti a jeho cena tak stále stúpa. Navyše je vzácne, pretože jeho ročná produkcia neustále klesá.
 • Na zlato nemajú štát ani banky dosah a predstavuje skutočnú hmatateľnú ceninu.

 

Ľudia o zlate snívajú už tisíce rokov. Najznámejší a najobľúbenejší drahý kov dodnes predstavuje blahobyt, bezpečie a stabilitu. Význam zlata aj v tomto období takmer úplne digitalizovaného obchodu a bankovníctva vidieť aj na tom, že mnohé centrálne banky trvajú na uskladňovaní fyzických rezerv v zlate.

Zlato vďačí za svoju hodnotu aj svojmu relatívne obmedzenému množstvu na svete: Počas celej histórie ľudstva sa vyťažilo menej zlata ako ocele, ktorá sa každú hodinu vyrobí všade na svete. Okrem toho je zlato zaujímavé svojím trvalým leskom drahého kovu, za ktorý vďačí fyzickým vlastnostiam – zlato nekoroduje.

Zlato je jedným z mála drahých kovov, ktoré sa v priemysle používa len marginálne (okrem výroby šperkov). Na druhej strane má veľkú hodnotu ako stabilná investícia.

Vyhliadky zlata

Veľa odborníkov sa zhoduje v tom, že zvýšená atraktivita drahých kovov ako uchovávateľov hodnôt pretrvá. Credit Suisse vo svojej prognóze na rok 2022 očakáva ďalší nárast cien zlata. Citát: „Príležitostné poklesy budú mať naďalej len dočasný charakter a budú sa dať využiť ako príležitosti pre vstup“.

Hlavné dôvody prečo investovať do zlata

1. Je oslobodené od DPH

2. Garantujeme spätný odkup

3. Nepodlieha inflácii

4. Dlhodobo udržuje stabilnú kúpnu silu

5. Je prenosné, možno ho vymeniť vo všetkých krajinách sveta

6. Predstavuje isté peniaze v čase krízy, devalvácie meny a menových výkyvov

7. Jeho celková svetová zásoba je obmedzená, dopyt prevyšuje produkciu

8. Nemožno ho umelo vyrábať

Striebro

 •  Striebro značí peniaze. Preto sa používalo už tisíce rokov na výrobu mincí. V mnohých jazykoch majú oba tieto pojmy rovnaký význam.
 • Od roku 1970 až dodnes sa cena striebra viac ako zdvadsať násobila!
 • Napriek tomu považujú finanční experti tento drahý kov stále za značne podhodnotený.
 • Striebro sa využíva na ochranu majetku ale aj v priemysle, medicíne a šperkárstve.
 • Investori do striebra sa po priemyselnom sektore stali postupne najsilnejšou skupinou zákazníkov a predstihli tak odvetvia ako výroba šperkov a predmetov zo striebra, fotografia a medicína.
 • Ročne sa vyťaží okolo 20 000 ton striebra. Pre hojné využitie v priemysle (s naďalej stúpajúcou tendenciou) sa veľká časť z tohto množstva nenávratne stratí.

 

Striebro je v tieni zlata dlhodobo nedocenené, predstavuje pritom jedinečnú investičnú príležitosť. Jeho zásoby sa vyčerpávajú a potenciál rastie.

Jediný drahý kov s antibakteriálnymi účinkami sa pýši najvyššou vodivosťou zo všetkých drahých kovov a jeho dopyt značne prevyšuje ťažbu. Zhruba 85 percent celosvetovej spotreby pripadá na priemysel, iba 15 percent zostáva na investičný dopyt.

Podobá sa zlatu, len na ňom môžete viac zarobiť. Striebro, ktoré sa tak trochu krčí v tieni svojho „ zlatého brata “, má pritom významne väčší potenciál. Prečo? Oba drahé kovy sú považované za dlhodobé uchovávateľa hodnoty a ochrancov proti inflácii. Asi najväčším rozdielom medzi nimi je využitie v priemysle. Striebro je totiž druhou najpoužívanejšou komoditou v priemysle vôbec. Má viac ako 10 tisíc rozličných uplatnení, okrem iného pri výrobe automobilov, liekov, elektroniky, batérií alebo CD nosičov, tiež vo fotografii, fotovoltaickom priemysle apod. Zhruba 85 percent celosvetovej spotreby striebra pripadá práve na priemysel. Na investičný dopyt tak zostáva iba 15 percent celosvetovej produkcie.

 

Vyhliadky striebra

Striebro odporúčajú skúsení odborníci ako peňažnú investíciu, nakoľko je tak isto ako zlato vysoko akceptované na medzinárodnej úrovni, je však podstatne lacnejšie. Na začiatku roka 2012 stúpla cena striebra o 20 percent! Napriek prekvitajúcemu odvetviu recyklácie sa veľká časť tohto drahého kovu pre priemyselnú spotrebu navždy stratí, čiže striebra je čoraz menej. Navzdory tomu dopyt – a najmä v oblasti investícií – neustále rastie.

Hlavné dôvody prečo investovať do striebra

1. Má nezastupiteľnú úlohu v mnohých priemyselných odvetviach

2. Vďaka priemyslu sa teší vysokému dopytu, známe náleziská ubúdajú, ťažba je nákladnejšia

3. Je momentálne podhodnotené, jeho cena v budúcnosti porastie

4. Dostupného vyťaženého striebra je v súčasnej dobe 5krát menej ako zlata

5. V horizonte približne 5 až 10 rokov môžeme čakať naozaj razantný nárast ceny

6. V histórii ľudstva bolo niekoľkokrát rovnako drahé ako zlato, alebo dokonca drahšie

7. Rad analytikov označuje investíciu do striebra za najlepšiu investíciu tejto dekády